YTTERKRUKOR samt SOPPTERRIN PÅ FOT, 3 st, 1800 - 1900-tal.

265553. YTTERKRUKOR samt SOPPTERRIN PÅ FOT, 3 st, 1800 - 1900-tal.

Ytterkruka, Majolika, Rörstrand, höjd 22,5 cm, 1800-talets sista fjärdedel.
Soppterrin på fot, höjd 16 cm, 1800-talets sista fjärdedel.
Ytterkruka, Tre Kronor, höjd 20 cm.

Bruksslitage, ytterkruka, Rörstrand, med krackeleringar, glasyrsläpp samt tillverkningssprickor på basen.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 036