”2 SIGNERADE NETSUKE KATABORI KARAKURI”. Handsnidade Japan 1800-talet.
265155. ”2 SIGNERADE NETSUKE KATABORI KARAKURI”. Handsnidade Japan 1800-talet.
Två netsukes gjorda av elfenben, möjligen också valrosständer, en med rörliga ögon (karakuri). Båda signerade på botten och med naturlig patina. Mått: ca. 3,5 x 3,5 x 2,5 cm och 5,5 x 4 x 3 cm.