264740. SVENSKA FÅGLAR, 3 volymer, M.W. &. F. von Wright, Stockholm 1929.
Halvfranska band, marmorerade pärmar.
Bruksslitage, pärmar med skav och repor, gulnade, ej genomgågna. Band 1 med reva på försättsblad. Band 2 släppt i ryggen samt löst blad på slutet. Band 3 med reva på försättsbladet. Samtliga inlagor svagt gulnade samt några med småfläckar.