ALTARBÄGARE i porslin, Qingbai glasyr, Kina, 1700-tal.

264658. ALTARBÄGARE i porslin, Qingbai glasyr, Kina, 1700-tal.

Fat samt kopp i qingbai glasyr.
Fat på fot med profilerad kant.
Höjd 2 cm. Diameter 12 cm.
Kopp med profilerad kant och dekor av löv.
Höjd 6 cm. Diameter 7 cm.

Bruksskick.
Mindre hårspricka på fat.

Gör en kostnadsfri värdering!

Höjd 2 cm. Diameter 12 cm.
Höjd 6 cm. Diameter 7 cm.

Bruksskick.
Mindre hårspricka på fat.

Antal besök: 1 002