264208. BORDSLAMPA, metall, Einar Bäckström, Malmö. 1900-tal.
Fot lindad med brunt skinn.
Märkt EB 5014 Made in sweden.
Höjd 44 cm.
Slitage, fläckar. Skinn med repa. Dekor under skärmens knopp saknas. Knopp möjligen utbytt. Skärm med mindre buckla samt färgbortfall på insida.