KHANDA, svärd, Indien, 1800-tal.

2636063. KHANDA, svärd, Indien, 1800-tal.

Rak bred klinga med genombruten dekor, traditionellt stålfäste. Klingans längd 89, total längd 106 cm.

Slitage, fläckar, mindre rostangrepp. Senare kavellindning.

Tema

Kolonn drar blankt

Gör en kostnadsfri värdering!

Tema

Kolonn drar blankt

Antal besök: 3 781