SEKRETÄR i rokokostil, intarsia med blommor, 1900-talets andra hälft.

263478. SEKRETÄR i rokokostil, intarsia med blommor, 1900-talets andra hälft.

Sekretär/rullklaffsekretär på svängda ben. Två lådor samt
nedfällbar rullklaff, bakomliggande lådor, utdragbar skiva.
Fanerad i olika träslag. Intarsiadekor med blommor.
Mässingsbeslag.
Höjd 102 cm
Längd 73 cm
Bredd 45 cm
Bredd med skrivklaffen utfälld 61 cm.

Bruksskick
Extra nyckel medföljer.

Nyckel/nycklar finns.

Gör en kostnadsfri värdering!

Mässingsbeslag.
Höjd 102 cm
Längd 73 cm
Bredd 45 cm

Bruksskick
Extra nyckel medföljer.

Nyckel/nycklar finns.

Antal besök: 2 087