SEKRETÄR i rokokostil, intarsia med blommor, 1900-talets andra hälft.
263478. SEKRETÄR i rokokostil, intarsia med blommor, 1900-talets andra hälft.
Sekretär/rullklaffsekretär på svängda ben. Två lådor samt
nedfällbar rullklaff, bakomliggande lådor, utdragbar skiva.
Fanerad i olika träslag. Intarsiadekor med blommor.
Mässingsbeslag.
Höjd 102 cm
Längd 73 cm
Bredd 45 cm
Bredd med skrivklaffen utfälld 61 cm.
Mässingsbeslag.
Höjd 102 cm
Längd 73 cm
Bredd 45 cm