SKÄNKKANNA, tenn, oidentifierad mästare, 1800-tal.

263469. SKÄNKKANNA, tenn, oidentifierad mästare, 1800-tal.

1/2 kanna. Daterad 1827.
Lock med porträtt av Konung Karl XIV Johan (1763-1844) samt Drottning Desideria (1777-1860).
Höjd ca. 20,5 cm.

Slitage, repor, slagmärken.

Gör en kostnadsfri värdering!

1/2 kanna. Daterad 1827.
Höjd ca. 20,5 cm.

Slitage, repor, slagmärken.

Antal besök: 1 173