BRONS BUDDHA I LOTUSPOSITION. Thailändsk typ, polykrom miljö, intrikat dekorerad, 1900-tal.

262792. BRONS BUDDHA I LOTUSPOSITION. Thailändsk typ, polykrom miljö, intrikat dekorerad, 1900-tal.

Buddha tronade på en bas i meditationshållning, förgyllda och målade flera gånger, utarbetad lättnadliknande dekoration av manteln, inskriven asiatisk på baksidan på basen, signerad på botten. Mått: H23 x B15 x D12cm.

Bra skick, små gnidade områden.

Gör en kostnadsfri värdering!

HannoVerum
Antal besök: 1 570