TOMTE i porslin, tidigt 1900-tal, troligen Tyskland.
262427. TOMTE i porslin, tidigt 1900-tal, troligen Tyskland.
Stående tomte med bok i biskvi/porslin.
Bemålad. Blomster dekor på förkläde och tofflor. Förgyllning längs luvans kant, tröjans kant samt förklädets kant.
Höjd 20 cm.
Märkt under ena foten.
Höjd 20 cm.
Märkt under ena foten.