TOMTE i porslin, tidigt 1900-tal, troligen Tyskland.

262427. TOMTE i porslin, tidigt 1900-tal, troligen Tyskland.

Stående tomte med bok i biskvi/porslin.
Bemålad. Blomster dekor på förkläde och tofflor. Förgyllning längs luvans kant, tröjans kant samt förklädets kant.
Höjd 20 cm.
Märkt under ena foten.

Tillverkningsdefekt på boken.
Färgbortfall.

Gör en kostnadsfri värdering!

Höjd 20 cm.
Märkt under ena foten.

Tillverkningsdefekt på boken.
Färgbortfall.

Antal besök: 803