262345. KANDELABER samt ADVENTSLJUSSTAKE, 2 delar, mässing, Art Deco, 1900-talets första hälft.
Adventsljusstake. Insats i trä. Längd ca 40 cm
Kandelaber. Längd 39, höjd 22 cm.
Slitage, fläckar, kandelaber bär spår av tidigare försilvring. Träinsats med sprickor. Enstaka ljuspipa något sned, smärre bucklor.