SKÅLFAT, porslin, Kina, 1800-tal.

262273. SKÅLFAT, porslin, Kina, 1800-tal.

Runt på låg fot. Profilerad kant. Polykrom dekor i emaljfärger av de 12 zodiakerna. Tongzhis(1862-1874) sigillmärke i botten. Diameter 23 cm.

Obetydlig glasyrsläpp på kanten. Smärre slitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 792