ALBERTO TREVISAN. ”AKVARELL VENEDIG SANTA MARIA DELLA SALUTE” Nattlig scen med gondolier, ca 1960/70.

262096. ALBERTO TREVISAN. ”AKVARELL VENEDIG SANTA MARIA DELLA SALUTE” Nattlig scen med gondolier, ca 1960/70.

Skildring av vattnet framför Santa Maria della Salute i starkt månsken. Fin akvarell av Alberto Trevisan (1919 - 1978), känd för utsikt över Venedig, från 1960-talet, 1970-talet. Signerad nedre högra, ej daterad. Ram: ca. 61 x 44 cm.

Akvarell i mycket gott skick, ram med några stötar.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 2 300