261895. L. EKEMAN-ALLESON. ”FÄRGLITOGRAFI STOLT SARIDAN HORSE” ca 1860, yngre inramad, signerad.
Stor färglitografi från perioden omkring 1860/1870. Originalet är ”ritat från livet” av Rudolf Kuntz (1797 - 1848). Ram: 57,5 x 52,5 cm.
Blad mycket välbevarad, ram bar med minsta gupp.