MAT-, TE- och KAFFESERVIS, porslin, "Törnrosa" Design Margareta Hennix/ Calle Blomqvist 1968-70, Gustavsberg.

261785. MAT-, TE- och KAFFESERVIS, porslin, "Törnrosa" Design Margareta Hennix/ Calle Blomqvist 1968-70, Gustavsberg.

Låda 1:
65 flata tallrikar, diameter 24 cm.
27 förrättstallrikar, 21 cm.

Låda 2:
12 assietter, 16,5 cm.
34 förrättstallrikar, 21 cm,
7 flata tallrikar, 24 cm.
4 tekoppar.
94 kaffefat.

Låda 3:
23 tefat.
44 kaffefat.
2 skålar
8 tekoppar
3 sockerskålar
4 assietter, 17 cm.
35 förrättstallrikar, 21 cm.
16 flata tallrikar, 24 cm.

Låda 4:
120 kaffekoppar.

Låda 5:
26 tekoppar.
36 kaffekoppar.
3 sockerskålar.
12 flata tallrikar, 24 cm.
12 förrättstallrikar, 21 cm.

Medföljer 5 st trälådor, original från Gustavsberg, längd 85, bredd 46, höjd ca 32 cm.

Ej genomgånget. Slitage, skador.

Gör en kostnadsfri värdering!

Låda 1:
27 förrättstallrikar, 21 cm.

Låda 2:
12 assietter, 16,5 cm.
34 förrättstallrikar, 21 cm,
7 flata tallrikar, 24 cm.
4 tekoppar.
94 kaffefat.

Låda 3:
23 tefat.
44 kaffefat.
2 skålar
8 tekoppar
3 sockerskålar
4 assietter, 17 cm.
35 förrättstallrikar, 21 cm.
16 flata tallrikar, 24 cm.

Låda 4:
120 kaffekoppar.

Låda 5:
26 tekoppar.
36 kaffekoppar.
3 sockerskålar.
12 flata tallrikar, 24 cm.
12 förrättstallrikar, 21 cm.

Antal besök: 2 561