MATSERVIS, 58 delar, "Shakespeare Land", Myott Son & Co, Hanley, England, 1900-talets första hälft.
261070. MATSERVIS, 58 delar, "Shakespeare Land", Myott Son & Co, Hanley, England, 1900-talets första hälft.
12 mattallrikar, diameter 25 cm.
12 djupa tallrikar, 25 cm.
12 förrättstallrikar, 20 cm.
12 assietter, ca 18 cm.
6 uppläggningsfat: 37 x 29 cm, 31 x 25 cm, 2 st 26,5 x 20,5 cm och 2 st 21,5 x 14 cm.
2 serveringsskålar: 26 x 20 cm och 23 x 17,5 cm.
1 såskanna: höjd 9 cm, diameter 18,5 cm.
1 tillbringare: höjd 13 cm.
Smärre bruksslitage, enstaka krackelyrer och enstaka nagg.
12 djupa tallrikar, 25 cm.
12 förrättstallrikar, 20 cm.
12 assietter, ca 18 cm.
1 tillbringare: höjd 13 cm.