Signerad och numrerad C.B. EX:1. Monterad på marmorsockel. Höjd exklusive sockel 15,9 cm. Litteratur: Berg, Torvald; Christian, Malmö 1991, katalognr 146, sid 200.
Patinering med slitage. Lös montering.