Läsebok för folkskolan, tryckt 1875. Boken har tillhört Axel Petersson Döderhultarn samt hans syster Charlotta Petersson. Diverse anteckningar finns på pärmens insida.
Slitage, skador. Ej fullständigt genomgången.