EMY ROGGE. WORPSWEDE LANDSKAP. Olja på duk. 100 x 70 cm L.U.sign.: råg. ram.
260163. EMY ROGGE. WORPSWEDE LANDSKAP. Olja på duk. 100 x 70 cm L.U.sign.: råg. ram.
Emy Rogge (04.07.1866 Schweewarden, Ostfriesland - 07.04.1959 Worpswede). Tysk målare och etcher. Har arbetat som konstnär i Worpswedes konstnärskoloni sedan 1922.
Ram delvis stötte och mer skadad längst ner till vänster.