259534. BORDSUR, rokokostil, 1800-tal.
Brännförgylld med alabaster, dekorerad med amoriner. Urverket stämplat: Medaille D'argent 1889, S.Marti et C ie.
Bredd: 28, Höjd: 56 cm.
Åldersslitage. Översta amorinen avtagbar, dess pil böjd. Nyckel samt pendel medföljer. Ej genomgången.
Nyckel/nycklar finns.