BORDSUR, F Höglund, Stockholm 1800-talets senare hälft.

259471. BORDSUR, F Höglund, Stockholm 1800-talets senare hälft.

Urtavla i förgylld metall med vit emalj och blå siffror, märkt F Höglund Stockholm. Fanerat träfodral med detaljer i förgylld brons med krönande urna. Höjd 60 cm.

Smärre emaljskador, en spik saknas, smärre fanerskador. Ej genomgånget urverk.

Nycklar saknas.

Gör en kostnadsfri värdering!

Nycklar saknas.

Antal besök: 1 508