259446. ÄGGSKÅL MED LOCK samt ÄGGKOPPAR, 6 st, flintgods, Gefle, 1900-tal.
Dekor av tuppar och hönor.
Karott med lock, lockets knopp i form av ett ägg, diameter exklusive hänklar 18 cm.
6 äggkoppar, höjd 5 cm.
Omfattande krackelyrer, missfärgningar, nagg och sprickor.