SOFFA och FÅTÖLJ, rokokostil, förgylld och bronserad, 1800-/1900-tal.

259268. SOFFA och FÅTÖLJ, rokokostil, förgylld och bronserad, 1800-/1900-tal.

Träskuren förgylld dekor av rocailler och acatusblad, resårbotten med sadelgjord. Stoppad rygg och sits, tygklädd. Soffa längd 185 cm.

Proveniens; dödsbo efter konstnären Wanja "Nones" Håkansson, Götene.

Omfattande slitage på klädsel samt fläckar. Stomme med dekorskador och färg- och förgyllningsbortfall.

Gör en kostnadsfri värdering!

Leiflers Auktionshus
Antal besök: 885