259180. TABURETT, Karl Johanstil, 1900-tal.
Lackerat trä, stoppad broderad dyna.
En avbruten knopp medföljer.
Sitthöjd ca 40 cm.
Fläckar, sprickor, bruksslitage, slitage på ben, brodering släppt på en del ställen, tyg på undersida släppt på en sida, två knoppar av på ben, skador/lagningar på trä.
En avbruten knopp medföljer.
Sitthöjd ca 40 cm.