BORDSUR, förgylld brons, rokokostil, Frankrike, 1800-talets andra hälft.

258868. BORDSUR, förgylld brons, rokokostil, Frankrike, 1800-talets andra hälft.

Urhuset flankerad av sittade figur samt dekor av blomstergirlanger, acantusblad, krönt av blommor med palett. Urverket märkt Miroy Fres Btes SGDG G.M. PARIS 517. Höjd 23 cm. Pendel finns.

Slitage, fungerande enligt uppgift.

Nyckel/nycklar finns.

Gör en kostnadsfri värdering!

Nyckel/nycklar finns.

Leiflers Auktionshus
Antal besök: 899