HÄNGE i form av kors, 14K rödguld samt silver med rhodolitgranater och diamanter, 1800-talets mitt. Vikt 28,0 g.

257485. HÄNGE i form av kors, 14K rödguld samt silver med rhodolitgranater och diamanter, 1800-talets mitt. Vikt 28,0 g.

Höjd 66 mm. 4 stycken droppformat karbunkelslipade granater samt 16 st gammalslipade diamanter. Belagd med silver bakom diamanter.

Bruksslitage, mindre repor. Litet nagg på en granat. Syngenetiska kristallinneslutningar i granater samt fåtal fjädrar. Klarhet diamanter: SI2-P1.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 947