257446. LOCKASK i porslin, Astrid Ewerlöf, jugend, Rörstrand, 1900-talets början.
Rund skål med lock. Dekor av anemoner i olika nyanser av grönt, blått och lilla underglasyr.
Höjd 7 cm.
Diameter 15 cm.
Märkt Rörstrand E.
Obetydliga nagg på lockets kant.