Träskrin, riklig dekor av smidesbeslag. Längd 30,5, bredd 21, höjd 16,5 cm.
Slitage, omfattande skador/sprickor. Kompletterad. Senare målning, delvis originalfärg. Låset löst.
Nycklar saknas.