SABEL, Geissler & Hast, Dresden, Kungariket Sachsen, 1800-talets andra hälft.

257262. SABEL, Geissler & Hast, Dresden, Kungariket Sachsen, 1800-talets andra hälft.

Klingan märkt Damaststahl, Eisenhauer. Monogram AR under kunglig krona, samt vapensköld med Sachsens valspråk: "providentiae memor". Total längd ca 85 cm.

Omfattande slitage, färgrester, saknar balja, skador på kavel.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 3 262