Klingan märkt Damaststahl, Eisenhauer. Monogram AR under kunglig krona, samt vapensköld med Sachsens valspråk: "providentiae memor". Total längd ca 85 cm.
Omfattande slitage, färgrester, saknar balja, skador på kavel.