SPEGEL, rokoko, 1700-tal, Johan Åkerblad, Stockholms hallstämpel 1777.

257150. SPEGEL, rokoko, 1700-tal, Johan Åkerblad, Stockholms hallstämpel 1777.

Väggspegel med dekor av rocailler, lagerkransar. Delat spegelglas, träbakstycke. Stämplad IÅ, Johan Åkerblad (mästare 1758-1799). Höjd 122, bredd 52 cm.

Proviniens; dödsbo efter konstnären Wanja "Nones" Håkansson, Götene.

Slitage, smärre dekor-/ förgyllningsbortfall, ställvis påbättrad förgyllning, förekomst av maskhål i bakstycket, senare spegelglas.

Gör en kostnadsfri värdering!

Leiflers Auktionshus
Antal besök: 4 656