Signerad och daterad Alfredo Zalce 61. 55 x 95 cm.
Proveniens Skulptör Gudrun Eduards, förvärvad i Mexiko city 1961-64.
Utställningar Insituto nacional de bellas artes - Museo nacional de arte moderno, Mexico.
Smärre färgbortfall och repor.