ALFREDO ZALCE (1908-2003). "Ciudad de Morelia". Akryl och olja på papper klistrad på pannå.

256434. ALFREDO ZALCE (1908-2003). "Ciudad de Morelia". Akryl och olja på papper klistrad på pannå.

Signerad och daterad Alfredo Zalce 61. 55 x 95 cm.

Proveniens
Skulptör Gudrun Eduards, förvärvad i Mexiko city 1961-64.

Utställningar
Insituto nacional de bellas artes - Museo nacional de arte moderno, Mexico.

Smärre färgbortfall och repor.

Gör en kostnadsfri värdering!

Proveniens

Utställningar

Antal besök: 1 021