256423. SPELDOSA, silver samt emalj, troligen Tyskland, tidigt 1900-tal.
Fågel i mässing bakom uppfällbart lock. Blå emalj med dekor av keruber och blomstergirlander i vitt. Dekor av safir. Längd 11 cm.
Smärre emaljskador, lockets fäste med lagning. Fågel saknar fjädrar. Ej genomgången eller funktionstestad.
Nyckel/nycklar finns.