AUGUSTO ORTEGA ESCOBEDO (1914-1995). Skulptur "El beso", grönpatinerad brons.

256295. AUGUSTO ORTEGA ESCOBEDO (1914-1995). Skulptur "El beso", grönpatinerad brons.

Signerad Escobedo. Höjd 24 cm.

Proveniens
Från konstnären till skulptör Gudrun Eduards, Göteborg, i Mexiko city 1958-1964.

Utställningar
Ett exemplar av skulpturen i marmor ställdes ut på Biennalen i Mexiko city 1962.

Gör en kostnadsfri värdering!

Proveniens

Utställningar

Antal besök: 2 408