255736. BOKHYLLA, "Polyform" Nils Ståhl/Åke Hassbjer. Axel Ståhls möbelfabrik AB Vimmerby. 1960-tal.
3 hyllsektioner i ek med hyllor, ett glashyllplan, skåp och lådor.
Längd 195 cm.
Bredd 35 cm.
Höjd 202 cm.
Originalkatalog medföljer.
Bruksslitage.
Solblekt.
Fläckar.
2 bakstycken saknas.
Lådor tröga att dra ut.
Sågat hål i bakstycket.