255440. SKRIVBORD, empire, med intarsia, omkring år 1800.
Skrivbord empire, mahogny, buxbom.
Skrivbordet är i tre delar.
Bredd 151 cm
Djup 68 cm
Höjd 79 cm.
Slitage, fanérsläpp, stötmärke lagningar, trågkanten lös behöver limmas.
Nycklar finns men ej fungerande.
Nyckel/nycklar finns.