BÄGARE, 2 st, silver, 1700 och 1800-tal.

255297. BÄGARE, 2 st, silver, 1700 och 1800-tal.

Konformad bägare med driven och punsad dekor, förgylld insida, Carl Petter Tellander, Jönköping (1744-1778) höjd 8 cm. Konformad bägare med driven och punsad dekor, stämplad Uppsala 1832, höjd 10 cm.

Bucklor och slitage. Gravyrer.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 115