255293. BORDSUR med SPELDOSA 1900-talets tidigare hälft, troligtvis England.
Träfodral med marmorerad dekor, detaljer i gulmetall. Skulptur i brons. Höjd 51 cm.
Defekter, lösa delar, färgbortfall och slitage. Glas över urtavla saknas. Ej funktionstestad.
Nyckel/nycklar finns.