252374. SEKRETÄR, mahogny, intarsia, Louis XVI stil, 1900-talets första kvartal.
Mässingsbeslag.
Lapp på undersidan med text nr 358, otydbart namn samt Paris
Längd 70,5, bredd 44, höjd 91 cm.
Bruksslitage, repor, slagmärken samt smärre bortfall samt sprickor i faneren.
Nyckel/nycklar finns.