SEKRETÄR i rokokostil, intarsia dekor av rosor, 1900-talets andra hälft.

251613. SEKRETÄR i rokokostil, intarsia dekor av rosor, 1900-talets andra hälft.

Sekretär/rullklaffsekretär på svängda ben. Två lådor samt
nedfällbar rullklaff, bakomliggande lådor, utdragbar skiva.
Fanerad i olika träslag. Intarsia dekor föreställande rosor.
Mässingsbeslag.
Höjd 95 cm.
Längd 75 cm.
Bredd 42 cm.
Bredd med skrivklaffen utfälld 65 cm.

Beslag kring ena låset sitter löst.
Bruksskick.

Nyckel/nycklar finns.

Gör en kostnadsfri värdering!

Mässingsbeslag.
Höjd 95 cm.
Längd 75 cm.
Bredd 42 cm.

Bruksskick.

Nyckel/nycklar finns.

Antal besök: 1 601