SEKRETÄR i rokokostil, intarsia dekor av rosor, 1900-talets andra hälft.
251613. SEKRETÄR i rokokostil, intarsia dekor av rosor, 1900-talets andra hälft.
Sekretär/rullklaffsekretär på svängda ben. Två lådor samt
nedfällbar rullklaff, bakomliggande lådor, utdragbar skiva.
Fanerad i olika träslag. Intarsia dekor föreställande rosor.
Mässingsbeslag.
Höjd 95 cm.
Längd 75 cm.
Bredd 42 cm.
Bredd med skrivklaffen utfälld 65 cm.
Mässingsbeslag.
Höjd 95 cm.
Längd 75 cm.
Bredd 42 cm.