DÖRRAR, ett par, med karm, 1900-talets första hälft.
251040. DÖRRAR, ett par, med karm, 1900-talets första hälft.
Ett par dörrar med karm, med inner och ytterdörrar. Vitlackerade innerdörrar med fönster. Grönlackerade ytterdörrar med jalusi. Dörrarna är snarlika
Längd 88, höjd 230, bredd 16 cm, observera att måtten kan skilja på någon mm.
Kraftigt slitage, färgbortfall, skador, ena dörren saknar båda glasen i fönstren, den andra saknar ena glaset. Dörrarna sitter fast.