MAT-, TE-, KAFFESERVIS, 86 delar, porslin, "Rosmarin", Ulla Procopé för Arabia, Finland, 1960/70-tal.

250873. MAT-, TE-, KAFFESERVIS, 86 delar, porslin, "Rosmarin", Ulla Procopé för Arabia, Finland, 1960/70-tal.

MATSERVISDELAR
12 flata tallrikar, diameter 25,5 cm
11 djupa tallrikar, diameter 20 cm
13 assietter, diameter 20 cm
1 + 1 uppläggningsfat, diameter 20 - 25,5 cm
1 uppläggningsfat 36,5 cm
2 karotter med lock, diameter 18,5 cm
1 karott med lock, diameter 19 cm
1 skål, diameter 23 cm
2 tillbringare, höjd 14 cm

KAFFE- & TESERVISDELAR
6 tekoppar, 13 fat
10 kaffekoppar, 19 fat
13 assietter, diameter 16 cm
1 sockerskål med lock
1 gräddkanna
1 mjölkkanna
1 tekanna
1 kaffekanna
2 skålar, diameter 13 cm
5 äggkoppar.

Slitage, nagg. Lock till tekanna i skiftande nyans.

Gör en kostnadsfri värdering!

MATSERVISDELAR
13 assietter, diameter 20 cm
1 uppläggningsfat 36,5 cm
1 skål, diameter 23 cm
2 tillbringare, höjd 14 cm

KAFFE- & TESERVISDELAR
6 tekoppar, 13 fat
10 kaffekoppar, 19 fat
13 assietter, diameter 16 cm
1 sockerskål med lock
1 gräddkanna
1 mjölkkanna
1 tekanna
1 kaffekanna
2 skålar, diameter 13 cm
5 äggkoppar.

Antal besök: 4 947