250770. BENGT ORUP. Glas, 8 delar, "Strikt", Johansfors, 1900-talets mitt.
Klarglas med randdekor, 6 selterglas, 1 starkvinsglas samt en skål. Selterglasens höjd 8 cm, skålens diameter 13 cm.
Bruksslitage, färgbortfall, limrester.
Bengt Orup (1916–1996)