WILHELM ROEGGE. ”INTERIÖR MED EN UNG FLICKA I TRADITIONELL KOSTYM”. Olja på duk. 85 x 55 cm R.U.sign.: W.Rögge. ram.
249373. WILHELM ROEGGE. ”INTERIÖR MED EN UNG FLICKA I TRADITIONELL KOSTYM”. Olja på duk. 85 x 55 cm R.U.sign.: W.Rögge. ram.
Wilhelm Rögge (1870-1946). Genre, porträtt och interiörmålare och litopraph i München. Var student vid W. Lindenschmidt och K.Raupp vid Münchens akademi.
Minimal färgförlust och hål i det övre högra dukområdet. Ram något skadad.