SERVISDELAR, 33 delar, "Rosmarin", troligen Hertha Bengtson för Rörstrand, omkring 1900-talets mitt.
248258. SERVISDELAR, 33 delar, "Rosmarin", troligen Hertha Bengtson för Rörstrand, omkring 1900-talets mitt.
11 tekoppar med fat
9 kaffekoppar med fat
1 kaffekanna, höjd 17 cm
1 kanna med lock, höjd 21 cm
1 mjölkkanna
1 sockerskål, längd 11 cm
9 assietter, diameter 19 cm.
Slitage, enstaka delar med krackeleringar och tillverkningsdefekter.
11 tekoppar med fat
9 kaffekoppar med fat
1 kaffekanna, höjd 17 cm
1 kanna med lock, höjd 21 cm
1 mjölkkanna
1 sockerskål, längd 11 cm
9 assietter, diameter 19 cm.