248229. GOLVUR, Eric Wasberg, Eskilstuna, 1700-tal.
Senare målat och bronserat. Urtavlan märkt. Två lod och pendel finns. Höjd 235 cm.
Delvis senare underdel. Repor och märken. Torrsprickor. Renoverad hos S Nordahl, Mariefred 1967, Ena lodet med skada på undersidan.
Nyckel/nycklar finns.