HATTASK, "Luterma, Estland". Skiktlimmad björkfanér, 1900-talets första hälft.

24721. HATTASK, "Luterma, Estland". Skiktlimmad björkfanér, 1900-talets första hälft.

Stämpel på lockets insida föreställande ryska dubbelörnen samt tillverkarens stämplar. Spännband av läder. Diameter 52 cm, höjd 28 cm.

Bruksslitage och torrsprickor.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 3 242