PARTI BESTICK i nysilver, ca 100 st, "Rådhus", E. Wallin, 1930-tal.

247020. PARTI BESTICK i nysilver, ca 100 st, "Rådhus", E. Wallin, 1930-tal.

Bestick i nyklassicistisk form
12 matknivar, längd 23 cm
12 förrättsknivar, längd 20,5 cm
12 matgafflar, längd 20,5 cm
12 förrättsgafflar, längd 18 cm
6 matskedar, längd 20 cm
12 förrättsskedar, längd 17,5 cm
12 dessertskedar, längd 15 cm
6 smörknivar, längd 17 cm
6 skalknivar, längd 16,5 cm
9 desertgafflar, längd 15 cm
6 påläggsgafflar, längd 11,5 cm
Stämplade Rådhus, Ex.pr.alp., 60.

Bruksskick.

Gör en kostnadsfri värdering!

12 matknivar, längd 23 cm
12 matgafflar, längd 20,5 cm
6 matskedar, längd 20 cm
12 dessertskedar, längd 15 cm
6 smörknivar, längd 17 cm
6 skalknivar, längd 16,5 cm
9 desertgafflar, längd 15 cm

Bruksskick.

Antal besök: 3 660