ETNOGRAFIKA, 9 delar, bland annat pilbågar, blåsrör, 1900-talets början.
246929. ETNOGRAFIKA, 9 delar, bland annat pilbågar, blåsrör, 1900-talets början.
2 pilbågar, längd 135 respektive 149 cm.
4 pilar, längd 74 - 80 cm.
2 pinnar, troligen del av spjut, längd 88 respektive 152 cm.
Tvådelat blåsrör, vardera del längd 95 respektive 159 cm.
Proveniens: Gåva till Axel Törnblom anställd på Etnografiska Museet 1900-1942. God vän med Eric von Rosen.
Slitage, skador, sprickor. En pilspets saknas, spjuten saknar spetsar.
4 pilar, längd 74 - 80 cm.