FOLKDRÄKT samt SILVERBROSCH, 4 delar, Handbörds härad, Högsby, Småland, 1900-tal.

245660. FOLKDRÄKT samt SILVERBROSCH, 4 delar, Handbörds härad, Högsby, Småland, 1900-tal.

Handsydd dräkt för dam, bomull, storlek smal.
Grå mössa, samt löst vitt spetsband.
Vit damblus, Längd på rygg: 67 cm.
Röd väst, knäppning med hyskor, Längd på rygg:39 cm.
Röd kjol, sidoknäppning med 2 hyskor och 2 knappar, Längd: 79 cm.
Medföljer näsduk.

Åldersslitage. Damblus med lättare bruksslitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Medföljer näsduk.

Antal besök: 3 058