245038. BORDSUR, 1920/1930-tal.
Bland annat i tenn och svärtat trä. Dekor av kvinnor samt figur med lyra.
Längd 31 cm. Höjd ca 21 cm.
Slitage. Nyckel finns. Dekordelar lösa, gängor med skador. Något ojämn i fot. Tennet utbuktat vid bottenplattan på kortsidor.